English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

آیت الله ملاقربانعلی زنجانی معروف به حجت الاسلام

آیت الله ملاقربانعلی زنجانی معروف به حجت الاسلام
در برهه مشروطه سه عالم با دیدگاه های مخصوص خود از شخصیت های موثر در عرصه سیاست و فقه ایران بودند.

به گزارش واحد اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در زنجان، دوره مشروطیت نقطه عطف تاریخ ایران در دوره معاصر است که یکی از این علما مرحوم ملاقربانعلی زنجانی معروف به حجت الاسلام بودند که امروز در بازار زنجان یکی از راسته ها به نام ایشان است و منزل ملاقربانعلی به عنوان تکیه مورد استفاده است.

 

در این دوره مرحوم آیت الله شیخ فضل الله نوری که به عنوان مشروعه خواه معروف بودند، حجت الاسلام هم به عنوان شخصیت مشروعه خواه در زنجان شناخته شده بودند و فعالیت های ایشان باعث اتفاقات بزرگی در زنجان شد؛ در آن زمان دولت مشروطه خواهان به زنجان که منجر به درگیری بین مشروطه خواهان و مخالفان مشروطه شد.

 

آیت الله قربانعلی زنجانی فرد موثری بودند که در دانش فقهی متبحر و در حوزه تقوا متدین  و در حوزه سیاست و اندیشه ورزی با مشروعه خواهی خود به عنوان فرد موثر در تاریخ زنجان محسوب می شدند.

 

ایشان مخالف مشروطه و موافق استبداد نبودند، زمانی که شاهان از زنجان گذر می کردند به دیدار شاهان نمی رفت، از مجالست با شاهان قاجار خودداری می کرد و خواستار اجرای احکام اسلامی در مشروطیت بود.

 

در تاریخ آمده است زمانی در زنجان اولین مدرسه به نام همایونی در دوره حاکمیت غفاری کاشانی معروف به همایون به شکل نوین شکل گرفت که افراد به ظاهر مذهبی این مدرسه را به ضد اسلامی متهم کردند که در دیدار معلم این مدرسه با آیت الله قربانعلی زنجانی ایشان به جهت موافقتی که با مدرنیته داشتند خواستار ادامه فعالیت مدرسه شدند.

واحد اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا در زنجان
۱۶ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۱۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.